0

CE ehliyeti almak için belli başla şartların yanında bazı ehliyetlerin de alınması gerekmektedir. Karayolları Yönetmeliğinde belirtilen hususlara göre; 18 yaşını geçmiş ve 19 yaşından gün almış kişiler B sınıfı ehliyet almaya hak kazanırlar. B sınıfı ehliyetten C sınıfı ehliyete geçmek için de 21 yaşını bitirip, 22 yaşından gün almış olmak gerekir.

Ce sınıfı ehliyet almak için öncelikle B sınıfı, daha sonra C sınıfı ehliyet alıp CE sınıfı ehliyeti almaya hak kazanmaları gerekmektedir. CE sınıf ehliyet sahipleri; M, B, B1, C, C1, E ve F sınıfı ehliyet isteyen tüm taşıtları kullanabilirler. Geçerlilik süresi ise 5 senedir.

CE Ehliyeti
CE Ehliyeti

 CE Ehliyeti Nasıl Alınır:

 B sınıfı ehliyet sınavlarına girip B sınıfı ehliyet almaya hak kazanmalıdır. Eğer yaş problemi yaşayan sürücüler varsa öncelikle yaşlarının CE sınıfı almaya uygun olana kadar beklemelidir:( 21 yaş bitip, 22 yaşına girmek). Yaş kriterlerini sağlayan sürücüler sağlayan sürücüler öncelikle C sınıfı sürücü belgesi almaları gerekmektedir. C sınıfı ehliyet alan sürücüler CE sınıf ehliyet için başvuru yapmaya hak kazanmaktadır. Kurslarda alınan eğitim ve sınavlardan sonra CE sınıf ehliyet almaya hak kazanılır. Tüm bu süreçlerde aday sürücüler yazılı sınav ve direksiyon sınavına tabi tutulmaktadır.

 CE Sınıf Ehliyet İçin Gerekli Belgeler:

 

 •  *Üzerinde TC numarası bulunan ve önlü arkalı şekilde çekilmiş kimlik fotokopisi
 •  *10 adet biyometrik fotoğraf
 •  *E-Devlet aracılığıyla ya ada adliyelerden alınan sabıka kaydı
 •  *Öğrenci olanlar öğrenci belgesi, mezun olanlardan diploma belgesi
 •  *Ağır vasıta kullanmak için özel hastanelerden ya da devlet hastanelerinden alınan ve ağır vasıta kullanmasında bir sakınca olmadığının belirtilmesi
 •  *Hali hazırda sahip olunan bir önce ki sürücü belgesi

 

 CE Sınıfı Ehliyet Sahipleri Hangi Araçları Kullanabilir:

Traktör, çekici araçlar, moped, otomatik vitesi olan araçlar, kamyon ve kamyonet, otomobil, römork ve yarı römorklu araçları kullanabilirler.

 CE Sınıfı Ehliyet Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler:

Öncelik sınav hakları sonsuz değildir. Yani direksiyon sınavı için 4 adet hak bulunmaktadır. Sınavlardan herhangi birine girilmediği takdirde 1 hakkımız yanmış olur. Direksiyon sınavından 4 defa kalan sürücü adayı kayıt ücretini ödemesi şartı ile 4 defa daha sınav hakkı kazanmış olur. Eğer ikinci kaydını yaptırıp yine başarısız olan adayın dosyası iptal olur ve tır ehliyeti alma şansları ortadan kalkar.

CE Sürücü Belgesi Fiyatları:

Tır ehliyeti almak için kurs parası ve bazı harçların yatırılması gerekmektedir. Bu yüzden sürücü kursu ücretleri değişiklik gösterebilmektedir. Harçları ise devlet belirler ve sabittir. B sınıfı ehliyeti olan bir kişi ortalama 6500 TL karşılığında CE sınıfı ehliyeti alacbilir. Hiç ehliyeti olmayan bireyde ise fiyatlar ortalama 10.000 TL civarında olmaktadır.

Gerekli şartları sağladık, sınavları geçtik, harçlarımızı yatırdık, ehliyetimizi aldık. Asıl iş ehliyeti aldıktan sonra çevreye saygılı ve kurallara uyabilen bir şoför olmaktan geçiyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir