0

Excel bizlere hesaplama yönteminde büyük avantajlar sağlayan bir sistem oluşturmuştur. Excel Düşeyara Formülü Matematik işlemlerini çok kısa sürede formüller ile yapmaktayız. Excel’in amacı verileri tablo veya grafik haline getirmenizi kolaylaştırmaktır. Çoğu büyük firma Excel bilen kişilerden kadrosunu oluşturmaktadır. Eğer Excel bilginiz yoksa çok kısa sürede ve kolaylıkla öğrenmeniz mümkündür. 2013 ve üzeri sürümlerinde grafikler otomatik olarak sizlere sunulmaktadır. Dizüstü veya masaüstü bilgisayar fark etmeden Excel’i kullanabilirsiniz. Toplama, çıkarma, bölme, çarpma gibi işlemlerinizin harici son zamanlarda sıkça araştırılan düşeyara formülü araştırılmaktadır. Diğer işlemler kadar kolaylığı bulunmaktadır. Anladığınız zaman kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Düşeyara formülünü sizlere detaylı ve kolay bir şekilde anlatacağız.

Excel Düşeyara Formülü Kullanımı

Excel Düşeyara Formülü Kullanımı
Excel Düşeyara Formülü Kullanımı
 1. Aramak istediğiniz değeri yazmanız gerekmektedir.
 2. Düşeyara işleminizi gerçekleştirme aşamanızda arama aralığınızı her zaman ilk sütunda tutmalısınız. Örnek verecek olursak D5 hücresi için D hücresinden başlamanız gerekmektedir.
 3. Dönüş değerini aralığınızda bulunduğu sütun numarasına göre seçmelisiniz. C6:D7 olarak seçtiğiniz aralıkta C ilk, D ikinci sütununuz olmalıdır.
 4. Sizin isteğinize bağlı olarak dönüştürme değerine yakın bir değer elde etmek için DOĞRU, tam %100 eşleşme için YANLIŞ değerini seçebilirsiniz. Belirtmediğiniz takdir de değerler hep DOĞRU olarak karşınıza çıkacaktır.
Excel Düşeyara Formülü

Excel Düşeyara ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Excel Düşeyara Formülü

Aradığınız değerin ilk başta veya en sol kısımda yer alması gerekmektedir. Aradığınız kısım G ile V arasında ise ilk sütun G olmalıdır. Düşeyara formül şekline şu şekilde gelmektedir. DÜŞEYARA(bakılan değer, tablo dizisi, sütun indis sayısı, aralık, bak): olarak hesaplanmaktadır. Bu değerleri uygulayacağınız veriye göre yapmalısınız. Dönüştürme ve aramalarınızı kendi sayfanız veya başka sayfalarda aratma kolaylığıdır. Tam cümle anlamıyla tablodaki değeri bulma yöntemidir. Bu nedenle başta tablonuzda oluşturduğunuz verilerin doğruluğu önemlidir. Excel kendini her sürümüyle beraber yenileyerek artı katarak işlemlerine devam etmektedir. Aklınıza gelebilecek her türlü işlem için tercih edebilirsiniz. Hesaplama konularında vakitten kazanarak hesap makinesinden daha güvenli bir yol izleyebilirsiniz. Kendine ait oluşturduğu tablolar ile üzerinde işleyeceğiniz rakam ve metinleri girerek kurulu bir tabloda çalışabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız diğer yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir