1. Anasayfa
 2. Genel

SGK Prim İadesi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?


0

SGK ödenmiş olan prim iadesi nasıl alınır? SGK Prim iadesi alma şartları nelerdir? SGK ödenmiş sigorta primlerinin geri ödemesini yapmaktadır, tabi ki bunların bazı koşuları vardır.

SGK ödenmiş olan prim iadesi nasıl alınır? SGK dan prim ödemesi alınabilmesi için, kişilerin belirlenen şartlara uygun olması ve başvurularını SSK’ya iletmeleri gerekmektedir. 

Öncelikle prim nedir; prim ödemesi çalışılan kurum ve kuruluşlarda, işverenler tarafından maaş ödemesine ek olarak devlete ödemesi yapılan ve işçilerin sağlık hizmetlerinden faydalanıp, ekmekli olmaya hak kazanmaya yarayan bir tür ücrettir. Bu ücretin hesaplanması, işçinin toplam brüt maaşı üzerinden yapılmaktadır. Pirim iadesi, yaşını doldurmasına rağmen belli sorunlardan, emeklilik hakkı elde edemeyen kişilere primlerini geri ödemesidir.

SGK Prim İadesi Mümkün müdür?

SGK Prim İadesi Nasıl Alınır
SGK Prim İadesi Nasıl Alınır

SGK ödenmiş olan prim iadesi nasıl alınır? gerekli şartalar sağlandığında prim iadesi almak mümkündür. SSK ve Bağkurlular eğer ki, şart koşulan primleri ödeyemeyecek durumda iseler, SGK pirim iadesi alabilmeleri mümkündür. Emekli olmayan kişilere SSK tarafından toplu şekilde, pirim iadesi yapılmaktadır. Emeklilik yaşını doldurmuş olmasına rağmen, prim gün sayısını tamamlayamayan ve tamamlama ihtimali bulunmayan sigortalı kişiler, prim ödemesi altında yatırdıkları ücreti geri alabilmektedirler.

SGK Prim İadesi Alma Şartları Nelerdir?

Erkeklerin, 25 yıl çalışma şartlarını doldurması gerekirken, bu durum kadınlarda 20 yıl olarak belirlenmiştir. Emeklilik için geçerli olan yaş, sigortalılık ve prim en az iki tanesinin tamamlanmış olması, gerekmektedir ve kendi işlerini, yürütmemeleri şarttır. Genel sağlık sigortası için ödenen primler, askerlik borçlanması, doğum borçlanması ve yurtdışı için yapılan prim ödemeleri iade edilmemektedir. 4B sigortalılık kolu için, tarih ayrımı yapılmadan bütün primler geri verilir.

Prim İade Başvurusu Nasıl Yapılır?

Son olarak SGK prim iade başvurusu; gerekli şartların sağlandığından emin olduktan sonra, başvuruları sosyal güvenlik kurumu üzerinden, iletmemiz gerekmektedir. SGK ödenmiş olan prim iadesi nasıl alınır? SGK ikametgah adresine en yakın sosyal güvenlik kurumunun il müdürlüklerine veya sosyal güvenlik kurumu ilçe merkezlerine, dilekçe aracılığı ile iletmesi gerekmektedir. Yapılan başvuruyu kurum inceledikten sonra, kişinin prim iade şartlarına uygun olması durumunda prim iadesi yapmaktadır.

Diğer yazılarımızdan SGK Emeklilik Sorgulama konu başlıklı yazımızı incelebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir