1. Anasayfa
 2. Teknoloji

3 Boyutlu Yazıcılarla Üretilen İlk Tribün Bıçakları


0

Siemens bugüne kadar 3D yazıcı kullanılarak yapılan en çarpıcı ürünü yapmayı başardı. Alman devi, böylesine komplike bir parçayı yapmanın gelecekte yapılabilecek üretimler için büyük bir adım olduğunu açıkladı.

Siemens, Britanya’da bulunan gaz türbin fabrikasında ürettiği türbin parçalarının durumunu test etti. Türbin parçaları aşağı yukarı olarak 1250 derece ısıya ve dakikada 13,000 devirde yapılan dayanıklık testine maruz kaldı.

Bıçaklar, Worcester dışında bulunan bu tür ürünleri ile tanınmış İngiliz şirket, Materials Solutions tarafından üretildi. Siemens, bu türbin bıçaklarını geçen yılın Ağustos ayında satın aldı. Material Solutions şirketi, bıçakları yüksek performanslı polikristalin nikel süper alaşımdan oluşturdu.

Böylesine büyük bir sektöre tek giren yalnızca Siemens değil. Ayrıca piyasanın diğer bir devi olan General Electric şirketi de bu teknolojiye son derece fazla para harcıyor. GE, geçtiğimiz senelerde 3 boyutlu yazıcılar üzerine çalışan iki şirketi 1 milyar dolar harcayarak aldı.

General Electric, geçtiğimiz Temmuz ayında üretime geçen ilk 3D yazıcılarla üretilen uçak motorunu piyasaya sürdüğünde bu yatırımın karşılığını almış oldu. Motorlar, önceki parçalardan yüzde 25 daha hafif olan 19 yakıt püskürtücüsü içeriyor.

3 boyutlu yazıcılarla üretilen gaz türbin bıçakları piyasaya ne zaman menfaatilacağı tam anlamıyla açıklanmadı. Ancak bir Siemens sözcüsü, sistemin dizayn ve test arasındaki süreyi iki yıldan iki aya düşürdüğünü ifade etti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir