1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Göreve İade Edilen Memurun Maaş İadesi


0

Farklı nedenlerden ötürü görevden alınan memurların göreve iadesi sonrası birçok soru işareti vardır. Göreve İade Edilen Memur. Bu noktada en sık merak edilenlerden biri de göreve iade edilen memurun maaş iadesi olup olmadığı konusundadır. Buna göre AYM’de görülen bir davada alınan emsal karar tüm soru işaretlerinin sonunu getirmektedir.

Göreve İade Edilen Memurun Maaş İadesi
Göreve İade Edilen Memurun Maaş İadesi

KHK ile görevden alınan memurların görevine geri dönmesi durumunda maaşları ve özlük hakları teslim edilecektir. Aynı zamanda kesilen maaş faiziyle birlikte memura teslim edilerek yaşanan mağduriyet giderilecektir.

Göreve İade Edilen Memurun Maaş İadesi

Memurun hangi nedenden ötürü ihraç edildiği de önemli bir kriterdir. “FETÖ ile Mücadele” kapsamında ihraç edilen memurların görevine geri dönmesi mümkün değildir. Fakat bu nedenle alınan ve sonra göreve iade edilen memurların maaş iadesi alamayacağı bilinmektedir. Bu nedenle hangi memurların maaş iadesi alacağına ilişkin bir genelge yayınlanmıştır. Bu genelgeye göre KHK ile görevden alınan ve bu süre zarfında mağdur edilen birçok memur vardır. Bu memurların göreve iade edilmesi durumunda faiziyle maaş alacağı belirtilmiştir.

Memur En Fazla Kaç Yıl Açığa Alınabilir?

Devlet memurları farklı nedenlerden ötürü işlenen yüz kızartıcı suçlarla açığa alınabilir. Bu noktada görevden el çektirilmesinden ziyade soruşturmanın sağlıklı yürütülebilmesi hedeflenir. Bundan dolayı memur en fazla kaç yıl açığa alınabilir şeklinde sorular oldukça popülerdir. Bir devlet memuru şayet disiplin kovuşturması nedeniyle açığa alınıyorsa bu süre en fazla 3 ayla sınırlıdır. 3 ayın ardından yeniden görevine dönmesi ya da görevden alınması gerekmektedir. 3 ayın sonunda herhangi bir kararın verilmemesi durumunda memur görevine geri dönebilmektedir.

Görevden uzaklaştırma şayet memur adli soruşturmayla incelenmiyorsa en fazla 3 ay süreyle uygulanabilmektedir. Yukarıda da belirtildiği üzere bu sürenin sonunda verilmiş olan herhangi bir karar bulunmuyor ise göreve geri dönebilmek mümkündür. Açığa alınmanın nedeni adli soruşturmanın varlığıysa da süre 3 aydır. Fakat bu noktada soruşturmanın selameti açısından iki kez olmak üzere 2 aylık uzatma yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra bir memur terör örgütüne üyelik iddiasıyla soruşturuluyorsa herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır.

Askerliğe Elverişsiz Raporu ve Devletin Ödediği Tazminat konu başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir