1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Kurşun Geçirmez Cam Nasıl Oluyor?


0

İlk bakışta kurşun geçirmez cam, günlük yaşamda kullanılan camlarla neredeyse benzer görünürler. Fakat aralarındaki benzerlik yalnızca bu kadardır. Görünüş harici birbirinden tamamıyla farklıdırlar. Sıradan bir cam parçası, tek bir kurşunla vurulduğunda parçalanır. Kurşuna dayanıklı cam, camın kalınlığına ve ateşlenen silaha bağlı olarak mermilerin bir ya da birkaç turuna dayanacak biçimde geliştirilmiştır. Peki, kurşun geçirmez camlar nasıl bu kadar dayanıklı olabiliyorlar ?

Farklı üreticiler kurşun geçirmez cam imalatında farklı yöntemler kullanmaktadır. Fakat temel olarak laminasyon denilen prosedür ile sıradan cam parçaları arasında bir polikarbonat malzeme katmanı yerleştirilir. Bu prosedür sonunda normal camdan daha kalın cam aynısı bir malzeme oluşur. Polikarbonat sert şeffaf bir plastiktir. Bu malzeme genelde Lexan, Tuffak ya da Cyrolon markaları ile bilinir. Kurşun geçirmez cam kalınlığı 7 milimetre ve 75 milimetredir. Kurşun geçirmez bir cam tabakasına atılan bir kurşun, dış katmandaki camı delebilir. Fakat orta katmandaki polikarbonat, merminin enerjisini emerek, son katmandan çıkmadan önce mermiyi durdurabilir.

Kurşuna dayanıklı camın mermiyi durdurabilme yeteneği, cam kalınlığına göre belirlenir. Örneğin bir tüfek mermisi, tabancadan çıkan mermiden çok daha çok kuvvetle camla çarpışacaktır. Bu nedenle, bir tabanca mermisine kıykatiyen tüfek mermisini durdurmak için daha kalın bir cam oluşturmak gerekmektedir.

Bütün bunlardan ayrı olarak kurşun geçirmez camların tek yönlü geçirmezlik sağlayanı da bulunuyor. Bu cam dışardan gelen mermiyi engellerken, camın iç tarafından geri ateş eden kişinin mermisini önlemez. Bu kurşun geçirmez cam türü, gevrek bir malzeme tabakasını esnek bir malzeme ile lamine ederek yapılır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir