0

Sandviç panel, yapıların dış etkenlerden korunmasını sağlayan ve bu sayede uzun ömürlü olmasında büyük rol oynayan sistemlerdir. Sandviç Panel Ölçüleri. Aynı zamanda güçlü bir duruşa da olanak tanıyan sandviç panel ölçüleri farklılık gösterebilmektedir. Yapının dört bir yanını saran ve çatısında da yer alarak yapıyı dış etkenlerden tamamen koruyan sandviç paneller oldukça sık tercih edilmektedir. İki adet ince ve yüksek yoğunluklu metalin arasına kalın ve yoğunluğu metale göre daha düşük yalıtım malzemesi eklenerek üretilmektedir.

Sandviç Panel Ölçüleri
Sandviç Panel Ölçüleri

Sandviç Panel Ölçüleri

Sandviç panellerin ağırlığı düşük olsa da yük taşıma kapasiteleri oldukça yüksektir. Aynı zamanda montaja hazır olabilmesi için kesintisiz hatlarda üretilmektedir. Yapıların ihtiyacı ve projenin gereksinimlerine göre farklı malzemelerden sandviç panel seçimi yapılabilmektedir. Bu kapsamda; PUR, EPS, Mineral yün gibi farklı yalıtım tiplerinde de panel üretimi uygulanabilmektedir. En sık tercih edilen sandviç panel ölçüleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Endüstriyel yapılar ve sosyal alanlarda: 1000 mm
 • Soğuk depo panellerinde: 80 mm-200 mm
 • Akustik panellerde: 50 mm-150 mm

Sandviç Panellerin Kullanım Ömrü

Sandviç paneller, kompozit bir ürün olarak üretilmektedir. Bu sayede iki metal yüzey ve bir yalıtım malzemesinin bir araya gelmesiyle elde edilmektedir. Sandviç panellerin kullanım ömrü tamamen bulunulan çevrenin koşullarına göre doğru teknik özelliklerin belirlenmesiyle mümkündür. Sandviç panellerde aranan en önemli özelliklerden biri de dış yüzeyinin korunaklı olmasıdır. Sıcaklık değişikliklerine ve UV ışınlarına karşı dayanıklı dış yüzey, sandviç panellerin kullanım ömrünü arttırmaktadır. Bunun yanı sıra panelin iç yüzeyi de fiziksel etkiler nedeniyle yoğuşmaya dayanıklı olmalıdır.

Sandviç panellerin kullanım ömrünü doğrudan etkileyen faktörlerden biri de taşıma kapasiteleridir. Proje bazlı sandviç paneller genellikle projenin ihtiyaç duyacağı yalıtım malzemeleriyle üretilerek satılmaktadır. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer kriter de taşıma kapasitesinin doğru hesaplanmış olmasıdır.

Sandviç panellerin toplam taşıma kapasitesinin üzerinde yük bindirilmesi oldukça riskli olacaktır. Bu durum sandviç panellerin kullanım ömrünün kısalmasıyla birlikte aynı zamanda yüklere de zarar verecektir. Bu nedenle hesaplamalar ve kullanılan malzemeler en doğru şekilde ölçümler yapılarak belirlenmelidir.

Euro Palet Ölçüleri konu başlıklı yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir