1

Alçı, yüksek sıcaklıkta pişirilen ve toz haline getirilen alçı taşı ile oluşturulur. Alçı Nasıl Yapılır? Su ile karıştırıldığında donma özelliği bulunan alçı, inşaat ve yapı sektörünün olmazsa olmazıdır. Uzun yıllardır tüm yapı ve inşaatlar alçı ile yapılmaktadır. Kullanılacak olan projeye göre çeşitli karışımlarla uygulanabilir. Alçı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler alçı nasıl yapılır şeklinde soru soran kişiler tarafından merak edilmektedir. Alçının karışımına eklenecek olan su ve alçı miktarı iyi ayarlanmalıdır.

Alçı Nasıl Yapılır?

Alçı Nasıl Yapılır
Alçı Nasıl Yapılır

Bu sayede en doğru şekilde ayarlayarak en yüksek verimi almak mümkündür. Alçı yapımında kullanılan miktarlar sıvanın sertliğini de belirleyen unsurlar arasında yer alır. Dakikalar içerisinde donan bu sıvı farklı malzemelerin birbiriyle tutturulmasını sağlar. Böylece çok daha sağlam ve sert bir zemin oluşumu da mümkündür. Doğru miktarda su ve alçı kullanmak, alınacak olan sonuç için büyük oranda etkiye sahiptir. Harcın hazırlanışı esnasında karışımın karıştırılma yöntemi ve süresi de oldukça önemlidir. Bu tür işlemler genellikle ustalar tarafından yapılmaktadır.

Alçı Sıva Nasıl Yapılır?

Sıvanın sorunsuz bir şekilde uygulanması ve efektif olarak çalışabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Alçı sıva nasıl yapılır konusu birçok kişi tarafından aranmaktadır. Alçı sıvanın yapım aşamaları ve dikkat edilmesi gerekenler konusu oldukça önemlidir. Doğru bir alçı sıva işlemi için lokasyonun ve yüzeyin belirlenmesi gerekir. Yüzeyin, alçı sıva işlemleri için uygun olması oldukça mühimdir. Aksi takdirde yüzey sıvayı tutmayacak ve efektif bir şekilde çalışmayacaktır. Alçı sıva, tuğla ya da beton gibi alanlara uygulanabilmektedir.

Sıvanın uygulanacağı yüzeyin temizliği ile başlanmalıdır. Yüzeyin toz ve küf gibi yabancı maddelerden arındırılmasıyla birlikte temizlik tamamlanabilir. Uygulanacak olan yüzeyde boyanın ya da farklı bir katmanın olması, sıvanın yüzeye tutunmasının önünde büyük bir engel olabilir. Bu sebeple temizlik işlemi doğru şekilde uygulanmalıdır. Sonrasında alçı sıva belirlenen yüzeye iki kat olacak şekilde uygulanmalıdır. Bu sayede hem sıva yüzeye çok daha iyi tutunacak hem de işlem kalıcı şekilde uygulanacaktır. Alçı sıva işleminin ardından birkaç saat boyunca kuruması beklenmelidir.

Derz Dolgu Nasıl Yapılır? konu başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir