1. Anasayfa
 2. Mühendislik

Yapay Zeka Mühendisi Nedir?


3

Günümüzde kullandığımız birçok makineyi insanlığa uyarlayan ve bu çalışmalar sonucunda makine verimliliğini arttırmayı sağlayan kişilere yapay zeka mühendisi denir. Bu dalı diğer mühendisliklerden ayıran en önemli kriterin yazılım üzerinde yoğunlaştırılmış ve makine ile harmanlanmış olmasıdır. Bu nedenle hem bilgisayar hem de makine mühendisliğinin ortak buluşma noktası olarak da adlandırılan yapay zeka mühendisliği son zamanlarda tercih edilen dallar arasında yer almaktadır. Gelecek vaat eden bölümler listesinin başında bulunan yapay zeka mühendisliği, hem çalışma koşullarıyla hem de iş avantajlarıyla ön plana çıkan bölümlerden biridir.

Yapay Zeka Mühendisi Nedir?
Yapay Zeka Mühendisi Nedir?

Yapay Zeka Mühendisleri Ne İş Yapar?

Yapay zeka mühendislerinin ne iş yaptığı konusu çoğu zaman merak edilen başlıklar arasında yer almaktadır. Yapay zeka mühendisleri sayısal verilerden yararlanarak insan beynindeki yapısal fonksiyonu makinelere aktarmaktadır. Bu sayede insanların görece yapabildiği işleri ve görevleri makineler yardımıyla gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu sayede ilerleyen süreçte hem insan hayatına hem de ticarete yön vermesi beklenen makinelerin popülerliğini arttırmayı sağlamaktadır.

Yapay zeka mühendisleri işlerinin bir kısmını yazılım bölümünde gerçekleştirirken diğer kısmını makine alanındaki işlemlerinde sağlamaktadır. Bir yapay zeka mühendisi aynı zamanda yapay zeka modüllerini test etmekle yükümlü olan kişidir. Bundan dolayı veri bilimini de kullanarak robotlara yüklenecek olan yazılımların doğru bir şekilde kodlanmasını ve fonksiyon haline gelmesini sağlamaktadır.

Yapay Zeka
Yapay Zeka

Yapay Zeka Mühendisi Maaşları Nedir?

Yapay zeka mühendislerinin maaşları da vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bilgi donanımını yüksek tutan mühendislerin maaşı aynı oranda yükselmektedir. Bu nedenle yapay zeka mühendisleri için stabil bir maaş belirtilmesi söz konusu değildir. Başta yazılım alanındaki bilgi donanımı olan kişilerin maaşları çok daha yüksek olabilmektedir. Yapay zeka mühendislerinin fonksiyon ve modül bilgisindeki farklılıkları da aynı zamanda maaşlarını etkileyen durumlar arasında yer almaktadır. Ortalama olarak bir yapay zeka mühendisinin maaşı ise 60 – 70 bin TL aralığında değişmektedir. Henüz ülkemizde yeni olan bu bölüm işsizlik sorunu yaşamayacak olan ve gelecek vaat eden bölümler arasında yer almaktadır. Uzman derecesinde bilgi ve donanıma sahip olan yapay zeka mühendislerinin maaşı oldukça yüksek düzeydedir.

Yapay Zeka
Yapay Zeka

Yapay Zeka Mühendisliği Kaç Yıldır?

Yapay zeka mühendisliği okumak isteyen kişilerin bazı noktalarda kararsız kaldığı görülebilmektedir. Yapay zeka mühendisliği üniversitelerde 4 yıl süreyle okutulan bölümler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda İngilizce olarak okunacak olan bölümlerde 1 yıl süreyle de hazırlık süreci bulunmaktadır. Yapay zeka mühendisi olmak isteyen adayların çalışkan ve prensipli olması ilk şartlar arasında yer almaktadır. Oldukça ciddi maaşlara sahip olan mühendislerin öğrenim süreci boyunca elde edeceği bilgi ve donanımları kaldırma kuvvetine sahip olması da son derece önemli konular arasında bulunmaktadır. Bu nedenle yapay zeka mühendisliği düşünen kişilerin bu tür kriterlerde sorun yaşamaması hem kendi seçimleri açısından hem de bölümle irtibatı açısından dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Diğer mühendislik kategorisindeki yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir