1

 Kombiler evlerimizde daha konforlu bir yaşam sürmemize neden olan iklimlendirme cihazlardır. Kombi basıncı nasıl düşürülür? Bir çok iklimlendirme cihazlarında olduğu gibi kombilerde de bazen bir takım sorunlar oluşabiliyor. En çok karşımıza çıkan arızalardan bir tanesi kombi basıncı ile alakalı arızalar. Kombi basıncının çok fazla düşmesi yada çok fazla yükselmesi ile oluşan bu arıza türlerinde ise bilinçli bir tüketici olmak önemlilik arz ediyor. Kombi basıncının yükselmesi tesisat basıncının 2,5 bar ile 3,0 bar arasında olması demektir.  

Peki kombinin basıncı neden yükselir. Bunun başlıca nedenleri  şunlardır:

Plaka eşanjör arızasının olması. Otomatik olarak bypass olmayan makinelerde tesisattaki hidroliğin sıkışması. Su doldurma musluğunun açık olarak unutulması yada bırakılması. Su doldurma musluğunun arızalı olması. Genleşme tankının ön basıncının  ön basıncının eksik olmadı veya membranın arızalanması. Genleşme tankını  ön basıncının yüksek olması.  Kombinizin basıncının yüksek olması kombinize zarar verebilir. Dolayısı ile en kısa sürede kombi basıncını düşürmelisiniz. Kombi basıncı nasıl düşürülür?

İdeal Kombi Basıncı Ne olmalıdır ? Kombi Petek basıncı kaç olmalıdır?

Kombinin en stabil bir şekilde çalışabilmesi için basıncının 1,2 bar seviyesinde olması lazımdır.  Kombiniz 1,2 ile 1,5 arasında bir basıncı var ise bu gayet normaldir. Ayrıca bazı durumlarda kombi basıncının 1,5 2,0 arasında olması arızalı yada basıncın yüksek olduğu anlamına gelmez.

Kombi Basıncı Nasıl Düşürülür ?

 Kombi basıncını düşürmeden önce kombimizin basıncının gerçekten yüksek olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. Bunun için kombi üzerindeki dijital panelden kombi basıncının 2,5  – 3,0 bar seviyesinin üzerinde  görüyor isek acil olarak basıncını düşürmemiz gerekiyor. Kombiler yaz modundan kış moduna geçtikleri zaman içerisinde bulunan suyu ısıtır ve su ısındıkça da genleşir bundan dolayı da basınç değerleri artabilmektedir.

Peki ideal kombi basıncı kaç olmalı? Kombinin en ideal şekilde çalışabilmesi için basıncın 1.2 bar seviyesinde olması gerekir. Eğer kombi basıncı ibresi 1.2 – 1.5 seviyesinde olursa bu normaldir. Ayrıca cihazın kimi durumda 1.5-2 bar seviyesinde olması da bir arıza olduğu anlamına gelmez. Kombi basıncı nasıl düşürülür?

Kombi basıncını düşürmenin iki yöntemi vardır.

1.Yöntem :  

 • -Peteğin içindeki suyu tahliye etmek.

Kombinin en yakınında bulunan petekten su boşaltılarak yüksek basıncı düşürebiliriz. Her peteğin üst yan kısmında yuvarlak müşür diye tabir ettiğimiz bir yer vardır. Hava alma anahtarı ile yada tornavida yardımı ile bu vida açılır. Tabi açmadan önce petekten su geleceği için aşağıya derin ve büyük bir kap koymanız gerekmektedir. Banyo kovası işinizi görür. Su tahliye olunca kombi üzerinden basınç seviyesini kontrol ediyoruz 1 ile 2 arasında geldiği zaman müşürü yani vidayı tekrar sıkıyoruz.

Kombi basıncı nasıl düşürülür?
Kombi basıncı nasıl düşürülür?

2.Yöntem :

 • -Tahliye vanasından dışarıya su boşaltmak .

Tahliye vanası he daire de bulunmamakla beraber öncelikli tercihiniz birinci yöntem olmalıdır. Kombiye monte edilmiş bir parça olarak bilinir. Fakat tesisata bağlı bir parçadır.  Tesisattan tesisata yeri değişmektedir. Genel olarak ıslak zemini bulunan banyo tuvalet yada mutfak gibi yerlerde bulunmaktadır. Bu vanayı açarak kombinin içerisindeki fazla suyu boşaltabiliriz. İlk yöntemde yaptığımız gibi suyun altına kova koymamız gerekir yoksa yerler ıslanabilir. Petekler yanıyorken yani kombi sıcak iken bu iki yöntemi kullandığınız zaman dikkat etmeniz gereken tahliye edeceğiniz suyun sıcaklığıdır. Eldiven kullanarak yada suyla temastan kaçınarak bu sıcak sudan korunabilirsiniz.

Kombi Anakart Tamir Fiyatı konu başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir