1

Seyir halinde yada park halinde iken elektrik aksamı akü sorunları veya daha farklı arızalardan dolayı kontak çalışmayabilir. Araba nasıl vurdurulur? Bu gibi durumlarda en etkili çözüm arabayı vurdurmaktır. Bazı durumlarda aracımızın farklı arızaları olabilir ve bulunduğu yerden kalkmayabilir.  Genel olarak akü sorunu bunlardan en önemlileridir. Bu gibi durumlarda arabayı vurdurarak  çalıştırmak en pratik yöntemlerden biridir.  Araba nasıl vurdurulur ? Araba vurdurulurken nelere dikkat etmeliyiz ?

Dilerseniz araba nasıl vurdurulur işlemini aşamalı bir şekilde uygulayalım.

Araç vurdurma işi lpg li araçlarda düz vites ve otomatik viteslerde farklılık gösterir.

Araba nasıl vurdurulur?
Araba nasıl vurdurulur?

Düz Vites araçlarda araba nasıl vurdurulur?

Öncelik olarak bir kişi şoför koltuğunda en az iki kişi de daha fazla kişi de olabilir dışarıda arabayı ittirmesi gerekmektedir. Bu şekilde dışarıda olan kişiler arabayı ittirirken şoför olan kişide kontağı yarım çevirmesi gerekir. Bununla beraber araba 2. Vitese alınmalı ve aracın hareket ettirilmesi gerekmektedir. Araba belirli bir hız limitine ulaştığı zaman ayak debriyajdan çekilir ve  araca gaz verilir bu şekilde vurdurma işlemi gerçekleşmiş olur. Bu yöntem sıkça kullanılmaktadır. Vurdurma işlemi başarısız olursa eğer birkaç defa aynı yöntemi denemenizi tavsiye ediyoruz. Yine başarısız olursa en yakın araba servisine gitmeniz kaçınılmazdır.

Lpg’li araba nasıl vurdurulur?

   Lpg yani oto gazlı araçlarda arabayı ittirmeden önce gazı kapatmayız ve sonra açmalıyız. Bu şekilde karbüratörün alt kısımlarına daha çok gaz gider. Diğer işlemler düz vitesli arabalar ile aynıdır. 

Otomatik Vitesli araba nasıl vurdurulur ?

Bu araçlarda ise vurdurma işlemine başlamadan önce vites boşa alınır ve kontak çevirilir. Daha sonra ise el fireni indirilerek araç aynı düz viteste olduğu gibi ilerlemesi sağlanır. Aracınız hızlanmaya başladığında N (boşta) olan vitesinizi D vitesine alırsanız aracınız çalışacaktır.

Eğer arabanız yokuş aşağı iniyor ise aracınız zaten hızını rahat bir şekilde alacağından dolayı vurdurma işi daha kolay olacaktır. Bunun için sadece şoförün aracı 2. Vitese alıp kontağı çevirmesi  yeterlidir. Eğer tam tersi yokuş yukarı bir yolda arıza yaşandıysa arabayı iterek dönüş yapmanız gerekir . Bu dönüşü yaparken de çok dikkatli olmanız gerekir . Aracı muhtemelen ters yöne sokmuş olabilirsiniz yada sağdan soldan farklı araçlar ile çarpışma ihtimaliniz de vardır. Çünkü yokuş yukarıya arabayı itmeniz çok zor olacaktır. Trafik te insanın başına her şey gelebilir. Bunun için trafikte sıkıntı yaşayanlara arabası arızalı olanlara yolda kalanlara mutlaka yardım edilmelidir. Unutulmamalıdır ki bir gün bunların bizimde başımıza gelebilme ihtimalidir.

Geri Viteste araba nasıl vurdurulur ?

Arabanızı öncelikle geri vitese alıyorsunuz sonra kontağı açıyoruz. Arabamız hızlandığı zaman ise debriyaj da olan ayağımızı çektiğimizde aracımız çalışacaktır.

Arabamızı vurdurarak çalıştırmak zararlı mıdır?

Aracı vurdurarak çalıştırmak eski tip araçlarda çok olmasa da yeni tip araçlarda oldukça zararlıdır. Dizel araçlarda pompalara ciddi bir şekilde zarar verebilir. Aynı zamanda krank mili de zarar görebilir. Eğer akünüz bitti ise vurdurma yöntemi ile değil de akü takviyesi yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Diğer bir yazımız olan araçlarda yağ eksiltme sorunu konu başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir