1. Anasayfa
 2. Mühendislik

Araçlarda Değişen Parça ve Boya Nasıl Anlaşılır?


0

Değişen Parça ve Boya Nasıl Anlaşılır Araba alacağımız zaman illa ki değişen parça ve boya birçoğumuzun aklına takılıyordur. Çünkü bir aracın kaza yapıp yapmadığını anlamanın en kolay yolu arabada değişen parça ve boyaya bakmaktır.

Değişen Parça ve Boya Nasıl Anlaşılır?

Değişen Parça ve Boya Nasıl Anlaşılır?
Değişen Parça ve Boya Nasıl Anlaşılır?

Araçta hasar almış bölgeler genellikle boya ve macun yardımıyla kapatılarak eski haline döndürülür. Eğer hasar boya ile kapatılamayacak kadar büyükse araçta parça değişimi yapılır. Parça Değişiminin Önemi Otomobilde bulunan ufak bir çiziğin boyanması ve parça değişi yapılmış olması aslına bakarsak ciddi bir sorun teşkil etmez. Fakat bazen, ağır kazalar geçirmiş araçlar iyi bir işçilikle kaza yapmamış gibi eski haline döndürülebilir.

Araçta boya veya değişen varsa ileride başınızın ağrımaması için bir uzmana kontrol ettirmekte fayda var. Böylece otomobilin ağır bir kazaya karışıp karışmadığını öğrenmiş olursunuz. Bir diğer problemse hasarlı parçaların sahteleriyle değiştirilmesidir. Sahte veya yan sanayii parçaların kullanılması aracınızın sürüş ömrünü kısaltır, aynı zamanda diğer parçalarında zarar görmesine yol açar. Boyanmış

Boyalı Parça Nasıl Anlaşılır?

Boyalı Parça Nasıl Anlaşılır?
Boyalı Parça Nasıl Anlaşılır?

Araçtaki boyalı bölge eğer özensiz ve kötü bir işçilikle boyanmışsa gözle fark edilebilir. Ortaya çıkan ton farkları iyi bir ışığın altında çok rahat bir biçimde seçilebilir. Eğer iyi boyandıysa, birleşme noktalarından anlaşılabilir. Boya kalıntıları görüyorsanız bilin ki o parça boyanmıştır. Ancak bu kadar amatör hatalarla genelde karşılaşmazsınız.

En sağlıklı tespit için boya ölçüm cihazları kullanılır. Cihaz, boyanın kalınlığını ölçerek boyanmış olan parçayı tespit eder. Ancak bu cihazı sıradan bir insanın kullanması pek bir anlam ifade etmez. Her aracın boya kalınlık değeri birbirinden farklıdır. Bu sebeple en doğru sonuç için ekspertiz şarttır diyebiliriz.

Eksperler arabada boyanmış parça tespitini kolaylıkla ve kesin şekilde yapabilmektedir. Değişen Parça Nasıl Anlaşılır Bazı durumlarda boyayla düzeltilemeyecek kadar hasar alan parçaların değiştirilmesi gerekir. Parça değişimini anlamanın basit ve amatör bir yöntemi kir ve su izlerini takip etmektir. Parça değişimi yapılan bölgelerde bu izler diğer yerlere oranla daha az bulunur. Aracın birbirine yakın parçalarında ki izler gözle görülür derecede farklı ise otomobilde parça değişimi yapılmış olabilir. Bir diğer yöntem ise metal izleridir. Genelde parça değişimi esnasında ilk bakışta görülemeyecek noktalarda ufak çizikler meydana gelir. Bu bölgelere dikkatli bakarsanız değişen olup olmadığını anlayabilirsiniz. Fakat her iki yöntemde tam anlamıyla sağlıklı yöntemler değildir. Aracınızı mutlaka bir uzmana incelettirmeniz gerekir. Uzman kişiler, özel metotlar ve cihazlarla değişen parçaları kesin şekilde tespit edebilirler.

Sahte Yedek Parçalar Nasıl Anlaşılır?

Sahte Yedek Parçalar
Sahte Yedek Parçalar

Yukarıda belirttiğimiz gibi orijinal dışı parça kullanım araç sağlığını ciddi derecede etkilemekte, performansı düşürmektedir. Bu yüzden araçtaki değişen parçaların orijinal olup olmadığını bilmeniz oldukça önemlidir. Markalar genellikle orijinalliği belli etmek açısından çoğu parçaların görünmeyen yerlerine belli işaretler koyarlar. Bu işaretler sayesinde parçanın orijinalliğini doğrulayabilirsiniz.

Diğer bir yazımız olan araçlarda yağ eksiltme sorunu konu başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir