1. Anasayfa
 2. Genel

Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Etkiler mi?


0

Askerlik borçlanması, vatani görevinin yapmış erkek kişilerin askerde geçirdikleri süreyi,  emeklilik te geçerli olacak olan primini yatırmasına, askerlik prim borçlanması denmektedir.

Askerlik borçlanması, emeklilik tarihini etkiler mi? vatani görevini yapmış kişi, askerlikte geçirdiği sürenin primini emekli olmak amacıyla yatırması durumunda, emeklilik tarihini öne çekebilmektedir.

Askerlik borçlanması nasıl yapılır?

Askerliğini yapmış kişiler, askerlik bittikten sonra gerekli şartlar sağlanıyorsa, istediği zaman askerlik prim borçlanmasını yapabilmektedir, ancak doğru yapılmayan bir askerlik borçlanacak kişilerin ilerde, alacakları emekli maaşlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Borçlanma yapacak olan vatani görevini, tamamlamış kişilerin bir uzman tarafından yardım alarak, askerliği borçlanma yapması en doğru sonucu verecektir.

Askerlik borçlanırken acil yapılması gereken, bir durum değildir askerliğini yapmış kişinin ileride prim günleri eksikse, askerlik yapmış olduğu süreyi borçlanarak ve primini ödeyerek tamamlamış olur. Kişi ister borçlanmayı asgari olarak ister azami olarak borçlanabilmektedir. 2022 askerlik prim borçlanması ne kadar? 2022 askerlik borçlanması, günlük en az 38,15 TL iken en yüksek borçlanma ise 286,20 TL olarak belirlenmiştir.

Askerlik Borçlanması
Askerlik Borçlanması

Askerlik Borçlanması Nereye Ödenir?

Kişinin askerlik borçlanmaları askerlik yaptığı sürenin, prim borçlanması SSK ya ödenmektedir. Askerliğini yapmış kişinin, gerekli şartları sağladıktan sonra gerekli belgeler ile SGK ya başvurur ve askerlik yaptığı sürenin primlerini, ödeyerek borçlanma yapar. SGK ya başvuru yapabilmek için, gereken belgeler şöyledir; TC resmi kimlik belgesi ve fotokopisi, askerlik borçlanma başvurusu formu, en son çalışılan iş yerine ait bilgiler gerekmektedir. Askerlik prim borçlanması nasıl ödenir? Askerlik prim borçlanması SGK tarafından, yapılan anlaşma ile 26 banka aracılığı ile ödenebilmektedir. İsteyen, kişiler kredi kartıyla da ödeme yapabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Emekli İkramiyesine Ekti Eder Mi?

Kişinin askerliği borçlanması, askerlik yaptığı süre sonucunda borçlandığı tutar, emekli maaşı ve emekli ikramiyesine dahil edilir ve bu sebeple emekli maaşı ile emekli ikramiyesini, daha fazla olmasını sağlayabilmektedir. Ancak bu durum kesin değildir, bazı kişilerde emekli maaşına ekti ettiği görülürken bazı kişilerde de bazı sebeplerden, etki etmemektedir. Emekli ikramiyesine ise, genelde etki ettiği görülmüştür.

Diğer Genel kategorisindeki konularımızı inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir