1. Anasayfa
 2. Genel

Çocuk Parası Nasıl Alınır? Çocuk Maaşı Nedir?


0

Kalabalık ailelere devlet yardım vermektedir buna çocuk parası denmektedir. PTT ve ATM’den başvuru yaparak 600 TL almak mümkün olacaktır. Devlet tarafından verilen birçok destek vardır. Belli konularda vatandaşı teşvik etme gerekçesiyle veya vatandaşlara yardım için direkt uygulanır. Bunlardan birisi de çocuk yardımı olarak bildiğimiz yardımdır. Türkiye’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadınlara destek vermek amacıyla bu yönde çok sayıda yardım verilmektedir.

 Ne Kadar Çocuk Parası Verilir?

Çocuk Parası Nasıl Alınır
Çocuk Parası Nasıl Alınır

 Çocuk yardımı da dediğimiz bu yardımda anne çocuk adına ilk seferde 300 TL, ikinci çocuğu olması durumunda 400 TL, üçüncü çocuğun olması durumunda ise 600 TL olarak ödenmektedir. Üç çocuktan sonraki her çocuk için 600 TL yardım sağlanmaktadır.

 Çocuk Parası Almanın Şartları Nelerdir?

 Başvuru için herhangi bir şart aranmamakla birlikte paranın ödenmesi için yapılması gereken annenin doğum raporuyla birlikte müracaatta bulunması gerekmektedir. Para yardımının alınabilmesi için anne ve babanın Türk vatandaşı olması gerekmektedir. 2015 tarihi sonrasında doğan veya doğacak olan her bir çocuk için bir kereye mahsus ödeme yapılacak, doğum yardım başvurusu, hesaplaması ve ödemesi Türk olan anne ve babanın sağ olması durumunda anne üzerinden yapılır ve annenin Türk vatandaşı olmaması halinde söz konusu olan işlemler Türk olan baba üzerinden yapılır.

 Çocuk Parası Ödemesi Kime Yapılmaktadır?

 Yapılan müracaatla birlikte miktar direkt olarak anne adına PTT üzerinden yapılması mümkündür. Başka birisi üzerinden bu ödeme yapılmıyor ve yardım periyodik olarak yapılmamaktadır. Yapılacak olan yardım tek seferlik olarak sağlanıyor. Ayrıca bu para yardımından canlı doğum yapan anneler faydalanabilir. Bunun dışında başvuru yapılması da mümkün değildir. Doğum esnasında yaşanacak bir sıkıntı sonucu annenin vefat etmesi halinde ödemeyi bizzat babanın kendisi alabilmektedir.

Çocuk Parası için Başvuru Nereye Yapılmaktadır?

 Doğum yardım başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının taşra birimleri olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet merkezlerine yapılabilmektedir. Yine kişinin çalışıyor olduğu kurumdan da başvuru olanağı bulunmaktadır. Yurt dışında çalışılıyor ise büyükelçilik ve konsolosluklar aracılığı ile de başvuru yapılmaktadır.

Son yazılarımızdan Avukat Nasıl olunur konu başlıklı yazımızı da incelebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir