1. Anasayfa
 2. Internet

DA PA Değeri Nedir? Sitenin Otoritesi Nasıl Arttırılır?


0

DA PA değeri, sitenin değerlendirme yapılabilmesi için Spam Score ile birlikte kullanılan ölçütlerdir. Eskiden Pagerank değeri dediğimiz eskilerde kalan ve artık kullanılmayan unsurdan sonra Google DA PA değerlerini açıklamaz. Bu değerleri yapılacak analizler ile veya sorgulama yapan siteler aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

DA PA Değeri Nedir
DA PA Değeri Nedir

DA PA Değeri Nedir?

DA (Domain Authority); alan adı gücü veya imajı olarak tanımlanır. Alan adınızın;

 • Kaç senedir yayında olduğu
 • Dış kaynaklarda isminin ne kadar geçtiği
 • Alan adı niteliği ve uzunluğu gibi parametrelere göre değerlendirilmesi ile ortaya çıkan bir puanlamadır.

Alan adı ne kadar eski ise DA değeri o kadar yüksektir. Kısa domainlerin de otoriteleri doğal olarak yüksektir. Doğrudan trafik almaya uygun domainler olmaları sebebi ile bu değerleri kendiliğinden yükselir.

Ayrıca, domainin zirvedeki domainlerle benzerliği de DA değerini artırabilir. Örneğin, Yutube gibi bir alan adı hatalı yazımlar nedeniyle ciddi bir trafiğe sahiptir ve otorite doğrudan yükselir.

Normal şartlarda 2 yaşından büyük bir domain için en önemli kriter; dışarıdan aldığı bağlantılardır.

DA PA Değeri Nedir ?

PA (Page Authority); bir sitenin domaini altında bulunan sayfanın gücünü ifade eder. Site domaini ile alt sayfalar aynı seviyede güçlü olmayabilir. Sayfalar için de ayrı ayrı çalışmalar yapılmalı ve sayfaların, değerleri SEO kriterleri dikkate alınarak yükseltilmelidir.

Bu noktada SEO üzerinde doğrudan etkili bir kriter karşımıza çıkar: Spam Score!

Spam Score Nedir?

Spam Score Nedir

Spam score, PA ve DA parametreleri ile ters orantılı çalışan bir sistemdir ve SEO değerlemesini bütünüyle değiştirebilir. Sitenizdeki içeriklerin, ne kadar orijinal olduğu ve Google’ın yanıltıcı olarak tanımladığı eylemlerin içeride ne kadar yapıldığı bu skora göre hesaplanır.

Spam Score değeri yüksek olan bir sitenin genellile PA ve DA değerlerinin yüksek olması beklenmez. Ancak bu durum mümkün olsa dahi sitenin arama sonuçlarında yükselmesi mümkün değildir.

Çünkü Spam Score Google tarafından sitenize verilmiş olan muhtemel cezaları da içeren bir değerdir!

Site otoritesi‘nin artması için yapılması gereken öncelikle spam score değerini sıfıra yakın bir düzeye getirmektir. Bunun ardından, sitenizin PA ve DA değerlerini yükselterek, belli bir zaman dilimi içerisinde yükselişe geçebilirsiniz.

Ancak unutmamak gerekli ki, DA ve PA değerlerinin yükselmesi geniş zaman dilimlerini kapsayabilir. Bu noktada aceleci olmamak ve belli bir süre sabırlı olmak önerilir.

Diğer internet başlıklı kategorimize ait yazılarımızı da incelemenizi öneririz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir