1. Anasayfa
 2. Genel

Doğum Yapan Kadınlar İçin Erken Emeklilik Yöntemi 2022


0

Erken emeklilik yöntemi, günümüz merak konularındandır. Kadınlar, doğum borçlanması işlemleri sayesinde gün hakkı elde edilebilmektedir.

Erken emeklilik yöntemi en çok merak edilen konular arasında, yer almaktadır. Öncelikle, sigortalı ve doğum yapan kadınlara SSK tarafından tanınan bir haktır. İş hayatından uzak kaldığı süredeki pirim borcunu ödeyen, kadın çalışanlar erken emekli olabilmektedir. Sadece emeklilik süresine değil, pirim ödemelerine de katkı sağlamaktadır. Aslında, erkeklerde ki askerlik borçlanmasından pek bir farkı yoktur.

Erken yaşta emeklilik için, prim ödemesi alınan günlere ekletilen kadınların doğum izni günleri, iyi bir şeklide değerlenmiş olur. Evlat edinen kadınlarda, doğum borçlanmasından yararlanarak erken emekli olabilmektedir. Her bir çocuk için 2 yıl doğum borçlanması yapılabilmektedir. Her doğumdan sonra maximum 720 günlük süre borçlanılır. Çalışan kadınlar için büyük bir avantajdır, şartlar tutması halinde kesinlikle kaçırılmadan değerlendirilmesi bireyin lehine olacaktır. Erken emeklik birçok kişinin hayalinde olan bir durumdur. Peki doğum borçlanması 2022 yılında ne kadar 2022 yılında en düşük prim ücreti 53 TL, en yüksek prim ücreti ise 400 lira 32 kuruş olmuştur.

Hangi Şartlar Gerekiyor?

Emekli olmak için doğum borçlanması nasıl yapılır? Doğumdan sonraki 2 yıl sürekli sigortanın olması gerekir, aksi halde eksik olan günler borçlanılabilir. Doğumdan önce sigortalı olarak çalışmak gereklidir. Çocuğun sağ doğması, bu şartlar sağlandığında doğum yapan kadınlar, erken emekli olma fırsatını yakalarlar. Başvuru yapmadan önce şartlar kontrol edilmeli ve uygun olduğuna karar verildikten sonra, gerekli yerlere başvuru yapılmalıdır.

Doğum Borçlanması Nasıl Ödenir?

Doğum Yapan Kadınlar İçin Erken Emeklilik
Doğum Yapan Kadınlar İçin Erken Emeklilik

Borçlanma talep dilekçesi yazılarak ödenebilir, ayrıca doğum borçlanması istenildiği takdirde e devletten de kolaylıkla ödenebilmektedir. Erken emeklilik yöntemi olan ve erken emeklilik hakkı doğuran bu yöntem, doğum borcu ödenerek erken emekli olunabilmektedir.

Doğum Borçlanması Ne Kadar Sürede Ödenir?

Her doğumda, en fazla 720 günlük süre borçlanılabilir. Doğum borçlanması doğum gerçekleştikten en fazla, 2 yıllık süre için yapılabilmektedir. En fazla 720 gün borçlanabilir Bu sürenin üstünde doğum borçlanması yapılamamaktadır. Sonuç olarak her doğumun ardından, kadın sigortalı 720 gün borçlanma hakkına sahiptir.

İki Çocuğa Erken Emeklilik Var mı?

2 yılık doğum borçlanmasında çalışan kadına, 2 yıllık erken emeklilik hakkı verilmektedir. Bu durum sadece, staj girişi ile ilk kez uzun vadeli sigorta kollarına tabi olunan zaman dilimindeki doğumların borçlanılması durumunda geçerlidir. Aksi halde, geçersiz olacaktır. Diğer doğum borçlanmalarında sadece, prim ödeme gün sayısı eklenir emeklilik yaşı kesinlikle değişmez. Erken emekli yöntemi arasında kadınlar için olan bir yöntemdir. 1 yılık doğum borçlanmasında ise, 1 yıllık erken emeklilik hakkı verilmektedir. Bu yöntemle kadınlar 6 yıla kadar, erken emekli olabilme fırsatını yakalar. Kadınlarda emeklilik yaşı 59’dur ancak bu yöntemle 53 yaşında emekli olunabilmektedir.

Diğer yazılarımızdan SGK emeklilik sorgulama konu başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir