0

Programcı, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisi Nedir? sorularının yanıtlarını bulabileceğiniz yazımızı sizlerle paylaşıyoruz. Çoğumuz küçükken mühendis olmak istiyorduk belki. Ya da anne-babamız ‘doktor, avukat veya mühendis’ olacağımızı hayal ediyordu…

Hem zor, hem de yüksek getirili mesleklerden biri olan mühendislik pek çok alt dala sahip. Bunlardan biri de bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği. Bir de ‘programlama’ var. Üçü birbirine karıştırılan kavramlar. Bu yazıda birbirleri arasında ne fark olduğunu ele alacağız.

Bu sayede programlar arasından size en uygun olanı belirleyebilirsiniz. Zaten üniversitelerin eğitim programlarına bakınca bu bölümlerin farkları net olarak anlaşılıyor.

Bilgisayar Mühendisliği nedir?

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisi
Bilgisayar ve Yazılım Mühendisi

Yazılım ve donanım alanında görülen algoritmik süreçlerin uygulamalarıyla ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Algoritma, programlama ve yazılım konularını kapsar.

Bilgisayar mühendisleri bilgisayar sistemlerinin tasarım ve geliştirilme aşamalarında görev alır. Donanımların birbiriyle etkileşimine odaklanır. Mantık kapıları, devreleri ve buna benzer fiziki koşullar üzerinde çalışır.

Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım Mühendisi Nedir
Yazılım Mühendisi Nedir

Yazılımların oluşturulması, yapısal ve tasarımsal olarak incelenmesiyle uğraşan mühendislik branşıdır. Programlama dilleriyle meşgul olur, bu diller sayesinde işlevsel bir yazılım ortaya koyar.

Öte yandan yazılım mühendisleri, yazılımları çeşitli testlere tâbî tutar. Çalışabilirliğini ve güvenilirliğini onaylamak, sürdürülebilirliğini sağlamak için çalışmalar yapar, yazılım sisteminin bakımını gerçekleştirir. Projeyi inceler ve değerlendirir.

Yazılım Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Farkı

Bunlar ortak çalışma biçimine sahiptir. Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olan biri yazılımla meşgul olabilir veya tam tersi de mümkündür. Bununla beraber temel farkları şöyle sıralanabilir:

 1. Bilgisayar mühendisleri daha ziyade ağlar ve sinyallerle ilgili konular, donanımsal problemler, fizik tabanlı dersler görür. Yazılım mühendisleri program geliştirme süreçlerine odaklanır. Bilgisayar mühendisleri yazılım mühendisliği seçeneğini tercih ederek yandal yapabilir.
 2. Bilgisayar mühendisliğinin müfredatı, yazılım mühendisliğine göre daha sınırlıdır. Yazılım mühendisliği ise daha esnek bir programa sahiptir.
 3. Yazılım mühendisleri donanım konularına fazla hâkim değildir. Bilgisayar mühendisleri çoğunlukla donanımsal mevzulara odaklansalar da, yazılım işleri de onların ilgi alanına girer. Tabii ki bunlar genel bilgiler, yani illâ ki istisnalar olacaktır.

Programcı Nedir? Yazılım Mühendisi ve Programcı Farkı

Programcılar adından anlaşıldığı üzere kod yazarak belli yeteneklere sahip yazılımlar üretir, yazılım sistemleri meydana getirir.

Firmaların bünyesinde çalışan yazılım mühendisleri programcılara nasıl bir yazılım geliştirecekleri konusunda rehberlik ederler.

Yazılım mühendisleri müşterinin isteklerini analiz edip buna göre bir yol haritası çizer. Programcılarla beraber yazılım geliştirme döngüsünde yer alsalar da yazılım mühendislerini onlardan farklı kılan şey budur. İşin teorik boyutuyla yakından ilgilenirler.

Tüm bunlardan anlaşılıyor ki aslında her üç meslek arasında bariz bir fark yok. Hepsi birbirinin yerine de kullanılabiliyor. Fakat aralarındaki ince nüanslar onları ayırıyor.

Diğer mühendislik başlıklı kategorimize ait yazılarımızı da incelemenizi öneririz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir