0

Ses yalıtımı, dışarıdan gelen sesleri engellemek veya içerideki sesin dışarıdan duyulmasını engellemek amacıyla kullanılır. Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır? Genellikle stüdyolarda kullanılan bu yöntem pek çok açıdan büyük oranda fayda sağlamaktadır.

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?
Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Ses yalıtımı nasıl yapılır şeklinde sorular ise birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Bunun yanı sıra dış etkenlere bağlı olarak evlerde de sık tercih edilebilir. Cadde ve yol üzeri bölgelerde oturan kişiler tarafından ses yalıtımı yöntemlerinin kullanımı oldukça popülerdir. Dışarıdan gelen gürültüleri engellemenin en etkili yöntemi ise tavan ve duvar yalıtımıdır.

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Tavan ve duvar yalıtımı, ses kesici süngerler tarafından uygulanır. Bu noktada süngerlere kurulan karkaslar sayesinde bir hava boşluğu oluşturulur. Karkas üzerindeki titreşim alıcı sistemlerin üzeri alçıpan ile kapatılarak meydana gelir. Böylece ses yalıtımı işlemleri uygulanmış olur. Basit bir ses yalıtımı uygulamaları sayesinde çok daha profesyonel bir yalıtım uygulanabilir. Bu noktada stüdyo gibi profesyonel ortamlar dışında basit ses yalıtımları tercih edilmektedir. Basit ses yalıtımları, birçok açıdan insanların beklentilerini ve isteklerini karşılamaktadır.

Evde Basit Ses Yalıtımı Yapımı

Ses yalıtımı çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Evde basit ses yalıtımı yapımı için çeşitli prosedürler bulunur. Öncelikle dikkat edilmesi gereken kriterlerden ilki olan sesin kaynağına odaklanmak gerekir. Sesin kaynağı, yalıtım için ayrılan bütçe ve ortamın elverişliliği oldukça önemlidir. Evlerde sessizliğe en çok ihtiyaç duyulan ortam genellikle yatak odalarıdır. Yatak odasının sessiz ve yalıtılmış olması birçok açıdan kaliteyi de arttırır. Bu kalite hem yaşam standartları hem de uyku kalitesi olarak özetlenebilir.

Yatak odasındaki sesin çözümü genellikle duvarlara ve tavana yalıtım yapmak olarak görülür. Fakat bu her zaman doğru yöntem olmayabilir. Bir duvar yalıtımı yaptırmadan önce muhakkak kapı da incelenmelidir. Ses, genellikle kapıdan geçmektedir. Ses yalıtımlı bir kapıya sahip olmak hem daha pratik hem de daha hesaplı olacaktır. Duvarda yer alan delik ve çatlakların kapatılması ses yalıtımında oldukça etkilidir. Böylece yüzde 40’a varan yalıtıma erişmek ve bu durumun önüne geçmek mümkün olur. Evde basit ses yalıtımı, binlerce liralık yalıtım işlemlerinin önüne geçebilir.

Sandviç Panel Ölçüleri konu başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir