0

Savunma dilekçesi, ceza hukukunda kullanılmaktadır. Savunma Dilekçesi Örneği. Ceza davaları ise kişinin özgürlük haklarını dahi elinden alabilecek öneme sahiptir. Bu nedenle savunma dilekçesi etkili ve doğru bir şekilde yazılmak durumundadır. Bunun için ceza hukukunda uzmanlık yapmış bir avukat desteği almak oldukça gerekli olabilmektedir.

Savunma Dilekçesi Örneği
Savunma Dilekçesi Örneği

Savunma Dilekçesi Örneği

Savunma dilekçesinin en iyi şekilde yazılabilmesi için davanın ayrıntılarına ilişkin tüm detaylara hâkim olmak gerekir. Bunun yanı sıra -varsa- sanığın lehine kanıtların tamamı savunma dilekçesine eklenmelidir. Aynı zamanda gerçekleşen olayda suçun sanık tarafından işlenmediğini belirten ayrıntılar da yer almalıdır.

Savunma Dilekçesi Örneği

Savunma dilekçesinin bir avukat tarafından hazırlanması, etkiyi arttırıcı unsurlardan biridir. Hukuk terminolojisine hâkim bir dille yazılması ve gerekli terimlerin en uygun şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Savunma dilekçesi örneklerinin incelenmesi ve buna uygun hazırlanması gerekir. Aksi halde uygun bir dil ve üslupla hazırlanmamış dilekçelerin sanığın aleyhine olacağı bilinmektedir. Bu nedenle bir uzman avukat desteği almak ve dilekçeyi hazırlamak en iyi yol olarak görülmektedir.

Savunma Dilekçesi Örneği

Savunma Dilekçesi Çeşitleri

Savunma dilekçeleri hem ceza davalarında hem de disiplin soruşturmalarında kullanılabilir. Bu nedenle aradaki ayrımın iyi yapılması oldukça önemlidir. Savunma dilekçesi çeşitleri kullanıldığı alanlara göre ikiye ayrılır. Disiplin soruşturması geçiren kamu personellerinin verdiği dilekçeyle suçlu olarak görülen sanıkların verdiği dilekçe aynı değildir. Birçok benzerlik olsa da içerikte farklılıklar görmek mümkündür. Disiplin soruşturması savunmasında çalışan kişi tarafından itiraz gerekçeleri belirtilmektedir. Disiplin soruşturmasının; emekli, çalışan ya da işi bırakmış olan tüm memurlar hakkında yapıldığı dilinmektedir.

Savunma Dilekçesi Örneği

Ceza davaları ise çok daha ciddi boyutlarda ele alınmaktadır. Dilekçeyi yazarken gerekli olan tüm ayrıntıların açık ve net bir üslupla yazılması gerekir. Hitap edilen makamda herhangi bir yanlışlığın olması dilekçenin işlevsiz kalmasına neden olacaktır. Bu nedenle oldukça titiz ve özverili bir çalışma gerekir. Bundan dolayı savunma dilekçelerinin ceza hukukunda uzmanlaşmış avukatlar tarafından yazılması her zaman en doğru seçenektir. Bu sayede hata yapmamak ve çok daha etkili bir dilekçe hazırlamak mümkündür. Dilekçenin en önemli kısmı olan sonuç bölümünde kişinin talepleri yer alır ve oldukça dikkatli doldurulmalıdır. Savunma dilekçesi örneğine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İstinaf Dilekçesi Örneği konu başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir