1

Veraset ilamı, malvarlığına sahip olan bir kişinin ölümünün ardından ortaya çıkan bir süreçtir. Veraset İlamı Dilekçe Örneği. Bu süreçte, malvarlığının paylaştırılmasına ilişkin bazı detaylar vardır. Miras hukukunu da yakından ilgilendiren malvarlığının paylaştırılması durumunda pay sahipleri veraset ilamı ile belirlenir. Kişilerin veraset ilamı dilekçesiyle birlikte Sulh Hukuk Mahkemelerine başvurmaları gerekir. Böylece veraset ilamı ve halk arasında bilinen tabiriyle mirasçılık belgesini almak mümkündür. Veraset ilamının; mirası bırakan kişiyle kan bağı bulunan kişilerden ya da bizzat mirasçılardan noter huzurunda da alınabilir. Noter huzurunda alınması çok daha sık tercih edilen bir durumdur.

Veraset İlamı Dilekçe Örneği

Veraset İlamı Dilekçe Örneği
Veraset İlamı Dilekçe Örneği

Veraset ilamının alınmasına ilişkin pek çok soru sorulmaktadır. Buna göre sıklıkla sorulan sorulardan biri de veraset ilamının ne zaman alınacağına ilişkindir. Miras bırakanın vefatı sonrası direkt olarak alınabilir. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Veraset ilamının alınmasının gecikmeli olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde cezai işlemin uygulanması muhtemeldir. Ceza ödemeden mirasçılık belgesi alabilmek için vefatın ardından kısa sürede veraset ilamının alınması ve gerekli kurumlara beyannamenin verilmesi gerekir.

Veraset İlamı Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Veraset İlamı Dilekçe Örneği

Veraset ilamı dilekçesi büyük bir titizlik ve özveriyle doldurulmalıdır. Başvuruyu yapan kişi tarafından murisin bilgilerine ilişkin detaylarla doldurulması gerekir. Veraset ilamı; mahkeme ve noterden talep edilebilmektedir. Bu noktada noterden veraset ilamı alabilmek için kimlik belgesiyle başvurmak yeterlidir. Yanınızda ölen kişinin de bilgilerini götürmeniz, başvurunun tamamlanmasını sağlayacaktır. Fakat noterlik sistemi tarafından bazı durumlarda veraset ilamının alınamaması gibi sorunlar çıkabilir. Bu noktada ilamın mahkemeler aracılığıyla alınması gerekir.

Veraset İlamı Dilekçe Örneği

Veraset ilamı dilekçesi doldurarak Sulh Hukuk Mahkemesine verdikten sonra ilamı almak mümkündür. İlk kez dilekçe dolduracak kişilerinse detaylara dikkat etmesi gerekir. Veraset ilamı dilekçesi örneklerine buraya tıklayarak ulaşmak mümkündür. Örneklerin incelenmesiyle birlikte daha doğru şekilde dilekçe doldurulabilmektedir. Dilekçenin mahkemeye verilmesi sonrasında veraset ilamının alınması yalnızca birkaç gün sürmektedir. Pek çok durumda gün içerisinde ilamın alındığını görmek mümkündür. Noter aracılığıyla veraset ilamı almak ise çok daha sık tercih edilen bir yoldur. İşlem gerçekleştiği an noterden resmi olarak veraset ilamı almak mümkündür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir