0

Hidrolik direksiyon sistemi, kullanılan aracın kolay ve sorunsuz bir şekilde yönlendirilmesini sağlar. Direksiyon pompası tamir. Bir nevi aracın yol gösterici sistemi olarak görülebilecek olan hidrolik direksiyon genellikle sorunsuz çalışır. Fakat belirli bir noktadan sonra direksiyon pompasında oluşabilecek arızalar nedeniyle tamir ihtiyacı oluşabilir.

Direksiyon Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Direksiyon pompası tamiri öncesi sık karşılaşılan arızalar hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Hidrolik direksiyonda yaygın olarak görülen arızalar aşağıdaki gibidir;

 • Direksiyondan olağandışı seslerin gelmesi,
 • Park sırasında direksiyonun kendini geri toplamaması,
 • Direksiyonun sürüş esnasında her zamankinden daha fazla güç istemesi,
 • Hidrolik direksiyon pompasında yağ sızıntısı oluşuyorsa,

Bu problemlerin yaşanması durumunda hidrolik direksiyonun tamir ihtiyacı olduğunu anlamak gerekecektir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için aracın ve direksiyonun düzenli olarak bakımlarını yaptırmak oldukça önemlidir. Araçlarda erken tespit edilen sorunlar genellikle araç içi diğer parçalara zarar vermeden önlenebilir. Bunun yanı sıra direksiyon pompası oldukça kritik bir göreve sahip olduğu için orijinal parça değişimi gerektirir. Yetkili servisler genellikle parça değişimi öncesinde onarım tavsiye ederler ancak hiçbir şekilde tamir edilemiyorsa parça değişimi uygulanır.

Direksiyon Pompası Tamir

Direksiyon Pompası Tamir
Direksiyon Pompası Tamir

Direksiyon pompası genellikle arızalandığı durumlarda olağandışı bir ses çıkarır. Bu sesin duyulması durumunda direkt olarak arızaya müdahale etmek gerekir. Nasıl ki tıpta erken müdahale hayat kurtarıyorsa araçlarda da bu durum böyledir. Tespit edilen bir arızaya ne kadar erken müdahale edilirse diğer parçaların zarar alması da o kadar engellenir. Direksiyon pompası tamiri için ilk olarak yetkili servise müracaat etmeniz gerekmektedir. Teknisyenler tarafından sök-tak işlemi olarak gerçekleştirilen direksiyon pompası ile bu sorunun üstesinden gelinebilir. Direksiyon pompasının tamirinde ve değişiminde aracın türüne göre farklı teknikler uygulanabilir. Egzoz, yağ pompası ve rot başlarının dahi yerinden sökülmesini gerektiren durumlar oluşabilir.

Direksiyon pompasının onarımı ya da değişimi sonrası montaj işlemi oldukça önemlidir. Aynı sorunlarla karşı karşıya kalmamak için olabildiğince profesyonel bir hizmet alınması gerekir. Pompa bağlantılarının en doğru şekilde yapılması ve bu sayede hatanın tekrarlanmasını engellemek mümkün. Pompa bağlantılarını yeterli ısı seviyesine ulaştırdıktan sonra takılması gerektiğini unutmamakta fayda var. Bu sayede direksiyon pompasında oluşabilecek ses ve hakimiyet zorlukları ortadan kalkacaktır.

Motor Beyni Tamiri Fiyatı konu başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir