0

Doğalgaz sayacı, işyerlerinde ve hanelerde tüketilen enerji miktarını metreküp cinsinden ölçen bir akış ölçüm cihazıdır. Doğalgaz Sayacı Nasıl Okunur? Sağlayıcı firma tarafından konutun ya da işyerinin ne kadar Doğalgaz tükettiğinin tespiti için kullanılır. Bu cihazla birlikte tüketilen doğalgaz miktarı faturanın da belirlenmesini sağlar. Doğalgaz sayıcı nasıl okunur minvalinde sıkça sorulan sorular vardır. Doğalgaz sayacının çalışma prensibi aslında oldukça basittir.

Doğalgaz Sayacı Nasıl Okunur?
Doğalgaz Sayacı Nasıl Okunur?

Doğalgaz Sayacı Nasıl Okunur?

Doğalgaz sayacı okunurken; sayaç endeksi, tesisat numarası ve sayaç numarası gibi bilgilerden faydalanılır. Doğalgaz yetkilisi tarafından sayaç üzerinde metreküp cinsinden gösterilen gaz tüketimi kaydedilir. Bu sayede tespit edilmiş olan gaz tüketim miktarıyla faturalandırma işlemi gerçekleşir. Sayaç numarası olarak da bilinen ve doğalgaz sayaçlarının kimliği olan bu sistem sayesinde sayaçları birbirinden ayırt etmek mümkündür. Herhangi bir karışıklığın meydana gelmesi engellenir. Tesisat numarası olarak bilinen ve sayacın üzerinde yer alan numara ise dağıtım şirketine kayıtlı olan müşterinin numarasıdır. Bu da şirket içi verilerde herhangi bir karışıklık oluşmamasını sağlar.

Doğalgaz Sayacı Nasıl Okunur?

Doğalgaz Sayacı Çeşitleri

Tüketilen doğalgazın metreküp cinsinden ölçümüne yarayan doğalgaz sayacı iki farklı çeşide sahiptir. Mekanik doğalgaz sayacı ve ön ödemeli doğalgaz sayacı olarak ayrılır. Mekanik doğalgaz sayacı, her ay okunan ve doğalgaz tüketimine göre fatura yansıtan bir cihazdır. Ön ödemeli doğalgaz sayacı ise kullanım öncesi içerisinde yüklenen krediyle çalışır. Bu nedenle kredisi tükenen ön ödemeli doğalgaz sayacı, gaz akışını otomatik olarak kesmektedir.

Doğalgaz Sayacı Çalışma Prensibi

Doğalgaz sayacı; işyeri ya da hanelere verilen doğalgazın miktarının metreküp cinsinden ölçülmesini sağlar. Sayacın içerisinde yer alan ve bazı noktalarında delikler olan düz boru bu işlevi görür. Deliklerin içerisinde transdüserler yer alır ve bu sayede borunun içerisinden geçen gazı tespit etmek mümkündür. Ultrasonik dalgalar ile tespit edilen doğalgaz miktarı sayacın ekranına yansıtılır. Doğalgaz sayacı çalışma prensibi temel olarak bu şekildedir. Ön ödemeli doğalgaz sayacında ise bu sistem doğalgaz akışını durdurmak için kullanılır.

Kombi basıncı nasıl düşürülür? konu başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir