1. Anasayfa
 2. Genel

Excel Hücre Sabitleme ve Şifre Koyma


0

Excel hücre sabitleme ve şifre koyma işlemi kullanıcıların şifreleri şifrelenmiş bir biçimde saklamasına ve kolay erişim için bir yönetici arayüzüne sahip olmasına olanak tanır. Parola yönetimi geniş bir endüstridir ve insanların hesapları için daha iyi güvenlik oluşturmak için kullanabilecekleri birçok çözüm vardır. Şirketler, tüm hesapları için güçlü şifreler oluşturmak için 1Password veya LastPass gibi şifre yöneticilerini kullanabilir. Bununla birlikte, bazı insanlar hala daha az karmaşık bir yöntemi tercih edebilir.

Pinler, bir tarayıcı sekmesine sabitlenebilen şifreler, talimatlar veya hatırlatıcılar içeren kısa metin notlarıdır. Saniyeler içinde erişilebilirler ve anlaşılması kolaydır. Pinler yapışkan notlara benzer, ancak okuyucuya bir görevi geçici olarak hatırlatmak yerine anında erişilebilirlik sağlar.

Excel Hücre Sabitleme ve Şifre Koyma Nedir?

Excel Hücre Sabitleme ve Şifre Koyma Nedir?
Excel Hücre Sabitleme ve Şifre Koyma Nedir?

Pinler, Excel hücre sabitlemesine benzer anında erişilebilirlik ve bellek yönetimi araçları sağlarken, çoğu insan güvenli olmayan bilgiler içeren internet tarayıcı sekmelerinin ne kadar tehlikeli olabileceğini bildiğinden, geleneksel yapışkan notlara göre güvenliği artırır! Şirketler, yanlış kişi tarafından bulunursa kayıplara yol açabilecek finansal bilgiler veya müşteri bilgileri gibi hassas verilerle uğraşırken benzer güvenlik önlemleri almayı düşünmelidir!

Hücre sabitleme, birçok Excel kullanıcısının karşılaştığı bir sorundur. Hücre sabitleme kavramı oldukça basittir. Hücre içindeki formül veya metin sayısı nedeniyle bir hücrenin düzenlenemez hale gelmesidir. Örneğin, tek bir hücrede beş formülünüz varsa, Excel’in formül sınırlaması nedeniyle düzenlenemez hale gelir. Bu durumda, sorunu hızlı bir şekilde çözmek için bir kısayol kullanabilirsiniz. Ayrıca, hücre sabitleme ile çalışırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Excel Hücre Sabitleme ve Şifre Koyma Ne İşe Yarar?

Hücre sabitleme, normal bir elektronik tabloyla çalışmayı zorlaştırabileceğinden, yaygın bir Excel sorunudur. Aşırı miktarda veri veya formül tek bir hücreyi doldurduğunda olur. Bu sorunu düzeltmenin iki yolu vardır; hücre sabitleme yoluyla ve gereksiz bilgileri hücreden manuel olarak silerek. Hücre sabitleme, düzenlenemeyen hücreden bilgileri silmek için karmaşık hesaplamalara veya formüllere gerek olmadığından sorunu çözmenin hızlı bir yoludur.

Tek yapmanız gereken, rahatsız edici hücreleri seçmek ve Excel’in kısayol menüsünden seçeneği seçmek. Ek olarak, manuel silmenin de yeterli olmadığı durumlar vardır. Bir hücrede, diğer hücrelerden veri kaybetmeden veya biçimlendirmeden silinemeyecek birden fazla formülünüz olabilir.

Çoğu sorunu Excel elektronik tablolarındaki uygun veri yönetimi uygulamalarıyla çözebildiğiniz için, Excel hücre sabitleme ve şifre koyma her zaman gerekli değildir. Başlamak için iyi bir yer, sırasıyla aynı tablo satırında veya sütununda ayrı formül ve metin hücreleri kullanmak yerine tabloları kullanmak gibi çalışma kitabınızın düzenleme yöntemleri olacaktır.

Adlandırılmış aralıkları kullanmanın, ilgili verileri tek formül hücreleri yerine tek bir sayfada bir arada tutmaya yardımcı olduğunu da görebilirsiniz; bu, karışıklığı azaltır ve daha sonra Excel’de belirli bilgileri bulmayı kolaylaştırır. Diğer hususlar, Excel’de hangi özellikleri açtığınız ve otomatik biçimlendirme gibi sorunlara neden olup olmadığı veya her hücrede ek metin veya hizalama seçenekleriyle çalışmanızı yavaşlatıp yavaşlatmadıklarını içerir.

Mühendislik Dalları ve Maaşları konu başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir