1. Anasayfa
 2. Genel

Excel Metrekare Nasıl Yazılır?


0

Excel günümüzde her bilgisayarda bulunmaktadır. Excel Metrekare Nasıl Yazılır? Dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarda bulunan yazılım sisteminin kullanım alanı oldukça geniştir. Microsoft ve Apple ile birleşerek her türlü hesaplama, bütçe, analiz, rapor işleri, grafik, mali destek gibi konulara öncü olmuştur. Matematik bilmeyen kişiler bile Excel sayesinde formüller aracılığı ile kullanım sağlamaktadırlar. İş yerine giriş aşamasında Excel’i kullanıp kullanamadığınıza bakılmaktadır. Çok yönlü olan Excel hakkında birçok eğitimler verilmektedir. %80 e yakın firma Excel destekli çalışmaktadır. Sizler için Excel’in kullanım yerlerini ve metrekare işleminin nasıl yapıldığını yazımızda derlemiş bulunmaktayız. Çok kolay ve hızlı bir sürede işlemlerinizi yapabilmektesiniz.

Excel Kullanım Yerleri

 • . Excel’in kurmuş olduğu formülleri kullanmak ve kendinize ait formüller oluşturmak.
 • . Bulundurduğu makro sistemi ile formüllerinizi tek işlemde gerçekleştirmek.
 • . Seriler halinde birbirinden bağımsız tablo oluşturmak.
 • . Kendi veri tabanınızı oluşturmak ve silme işlemlerini gerçekleştirmek.
 • . Metin yazma işlemlerinizi yapma, matematiksel olayları gerçekleştirme, Excel içine resim ekleyip, silme işlemleri.

Bunların yanı sıra verilerinizin maden işlemleri, otomatik kurulumla raporlama, logaritmik işlem gerçekleştirme gibi aklınıza gelen birçok işlemi Excel bünyesi sayesinde yapabilmektesiniz. 4 İşlemin yanı sıra metrekare ve alan işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca verileriniz korunduğu için parola sistemi ile sadece siz görebilmektesinizdir. Excel Metrekare Nasıl Yazılır?

Excel Metrekare İşlemi

Excel Metrekare

Metrekare yüzyıl olarak 17. Yüzyıldan itibaren hesaplanabilmektedir. Hesaplama yapılacak olanın ya dikdörtgen ya da kare olması gerekmektedir. Metrekare hesaplaması günümüzde emlak sektörü başta olmak üzere mimari alanlarda, dükkân alım satımlarında sıkça kullanılmaktadır. M2 olarak yazılışı bilinse de doğru kullanımı ‘’m2’’ şeklinde olmaktadır. İşlemler belli başlıdır ve evrensel bir biçimde yazılmaktadır. Excel bünyesinde metrekare hesaplamak için önce m harfi ardından 2 rakamı konulur. Yazılan M harfleri arasında hiçbir boşluk olmamalıdır. Ardından rakamlar seçilerek tıklanarak hücreleri biçimlendirme aşaması seçilir. Alt simge seçeneğini seçtikten sonra metrekare hesaplamamız çıkacaktır. Yapılan her işlem gibi metrekare işlemi de çok basit şekilde gerçekleşmektedir. Formül bir kere kullanıldığında kolayca akılda kalmaktadır. Excel’i her alanımızda kullanabilmenin kolaylıklarını sizlere yazımızda derledik.

Excel Metrekare
Excel Metrekare

Sizin için hazırladığımız diğer yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir