1. Anasayfa
 2. Genel

Hizmet İçi Eğitim Neden Zorunludur?


0

Hizmet içi eğitim bir sektör çalışanlarının çalıştığı sektördeki güncel gelişmelerden, teknolojik gelişmelerden ötürü çalışanlarına sunduğu, çalışanların verimini ve motivasyonunu artırmaya yönelik eğitimlerdir. Yani hizmet içi eğitim çağın bir ihtiyacıdır. Sürekli değişen bir dünya düzeni içinde ilk uygulamalara bağla kalmak, değişen düzene ayak uyduramamak çalışılan sektörde başarılı olmaya engel olduğu gibi hızlı bir sonunda zeminini hazırlar.

 Değişimi durduramayacağımıza göre hayatta kalmak için kendimizi değiştirmekte fayda vardır. Hizmet içinde eğitim sektördeki faaliyete ara vermeden yani hizmet devam ederken personellerinin de geliştirilmesi için uzman kişiler tarafından kontrollü ve sistematik bir şekilde sektör çalışanlarına kademeli bir şekilde uygulanan eğitimlerden oluşmaktadır. Hizmet içindeki eğitimler sayesinde çalışanlar kişisel gelişimlerini de tamamlamaktadır.

 Hizmet içi Eğitim Neden Zorunlu?

Hizmet İçi Eğitim
Hizmet İçi Eğitim

 Hizmet içi eğitim sektör içindeki çalışanın güncel gelişmelere ayak uydurması için var olan bir eğitimdir. Yani sektör içindeki değişime ayak uyduramayan çalışanlar psikolojik anlamda ve kişisel anlamda zorlanacağı için bu eğitimler sektörlerin olmazsa olmazıdır. Bu eğitimlerin hassasiyet derecesine göre zorunlu ve gönüllü uygulamaları mevcuttur. Yani sektörde olumsuz bir durum yaratmayacak fakat olursa da faydalı olacağı düşünülen eğitimler gönüllülük esaslı olarak personellerin tercihine bırakılmıştır. Bunun tam tersi bir durum söz konusu olduğunda yani sektörde büyük bir değişim söz konusu olduğunda bu diğer bütün paydaşlara olumsuz yansıyacağı düşünüldüğünden bu gibi eğitimler zorunlu eğitim olarak değerlendirilmektedir. Örneğin bir afet eğitimi tüm paydaşları etkileyeceğinden tüm çalışanların bilmesi gereken zorunlu bir eğitim olarak personellere sunulur.

 Hizmet İçi Eğitimi Kim Verir?

 Eğitimler özellikle zorunlu bir katılım söz konusu ise uzman kişiler tarafından konunun tamamen içinde ve hakimi olan kişilerce hizmet çalışanlarına sunulmaktadır. Örneğin yangın konusunda bir hizmet içi eğitim söz konusu ise bunu mutlaka bir itfaiye erinin sunması daha doğru olacaktır.

 Hizmet İçi Eğitimler Faydalı Mı?

Eğitimi alanın kişinin dikkati neticesinde elbette ki faydalı bir eğitimdir. Bu eğitimler bir ihtiyaç doğrultusunda planlanan ve bu doğrultuda uygulanan eğitimlerdir. Eksikliği hissedilmeyen hiçbir konu gündemde yer almamaktadır.

Diğer genel kategorisindeki konularımızı da inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir