1. Anasayfa
 2. Genel

Jelibon Nasıl Yapılır?


0

Jelibon yapmak isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu durum ise jelibon nasıl yapılır konusu sıkça gündeme gelmekte ve hakkında yapılan araştırmaların sayısını arttırmaktadır. Jelibon hazırlanırken tatlandırıcı, sıvı ve jelatine sahip olunması gerekmektedir. Herhangi bir sıvı ile yapabileceğiniz jelibonlara istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Jelibon Nasıl Yapılır?

Jelibon Nasıl Yapılır?
Jelibon Nasıl Yapılır?

Buz dolabınızda yer alan kaplara koyarak rahatça hazırlayabileceğiniz jelibon özellikle yaz aylarında tercih edilen gıdalar arasında bulunmaktadır. Jelibon hazırlanırken birçok farklı tadı eklemeniz mümkündür. Tamamen kendinize özgü olarak hazırlayabileceğiniz jelibonları aynı zamanda farklı tatlarla karıştırarak yeni bir gıda keşfine yol açmanız mümkün hale gelmektedir.

Jelibon Yapımında Kullanılacak Malzemeler

Jelibon nasıl yapılır, jelibon yapımında kullanılacak malzemelerin sayısı oldukça azdır. Bu nedenle birçok kişi evdeki eşyalarıyla birlikte rahatlıkla jelibon yapabilmektedir. Jelibon yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında malzeme seçimi gelmektedir. Buzdolabına atılacak olan jelibona yalnızca buzluk kabınızın şeklini verebilirsiniz. Bu nedenle buz kabını istediğiniz şekle uygun olarak tercih etmeniz önerilmektedir.

Jelibon yapımında özel jelatinlerin de kullanılması gerekmektedir. Jelibonun tam sıvı halini almaması için ve akışkan bir hale gelmesi için jelatin olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Bir jelibon yaparken mutlaka kullanılması gereken malzemeler:

 • Herhangi bir sıvı
 • Tatlandırıcı
 • Jelibon jelatini
 • Buzluk

olarak sıralanmaktadır. Bu malzemeler ile kısa sürede jelibon yapmanız mümkündür.

Jelibon Yapımı Ne Kadar Sürer?

Jelibon nasıl yapılır öğrenmek isteyen kişiler aynı zamanda bunun ne kadar sürede tamamlanacağı hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu nedenle jelibon yapımında geçen sürenin kısa olması kullanıcıların rahatlıkla jelibon yapmasına yardımcı olacaktır.

Tüm malzemelerin hazır olması dahilinde jelibonunuzu yalnızca 5 dakika içerisinde hazırlamanız mümkündür. Jelatinle birlikte tatlandırıcı ve sıvıyı karıştırarak buzdolabındaki kaplara atmanız gerekmektedir. Daha sonrasında buzdolabında donana kadar beklemeniz yeterlidir. Buzdolabına göre değişen donma süresi için önerilen süreç ortalama bir saattir. Buzdolabına donmaya bırakma aşamasında olan jelibonlar ortalama birkaç dakika içerisinde hazır hale gelmektedir. Oldukça basit ve az malzemeyle yapabileceğiniz jelibonların düşük maliyetli olmasıyla da ön plana çıkan gıdalar arasında yer aldığı görülmektedir. l

Jelibon Çeşitleri Nedir?

Günümüzde birçok jelibon çeşidi bulunmaktadır. Bu jelibonların birçoğunda katkı maddesi bulunmaktadır. Satışa hazır olarak sunulan jelibonlar hem sıvı hem de dondurulmuş olarak farklılaşabilmektedir. Birçok farklı jelibon çeşidinin bulunduğu günümüzde en çok tercih edilen jelibon türünün dondurulmuş jelibonlar olduğu belirtilmektedir.

Hem lezzet açısından hem de yaz aylarında ferah olmasından dolayı bu tür jelibonlar tercih sebebi haline gelmektedir. Özellikle yaz aylarında ön plana çıkan jelibonlar genellikle tatlı halde satılmaktadır. Farklı tatlandırıcıların eklendiği jelibonların birçok aroması da bulunmaktadır.

Meyveli aromalarıyla bilinen jelibonlar günümüzde farklı versiyonlarda da satılmaktadır. Çikolata ve süt gibi çeşitli türleri bulunan jelibonların her yıl milyonlarca kişi tarafından tüketildiği bilinmektedir.

Jelibon Yapımında Püf Noktalar

Jelibon yapımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara özen göstererek jelibonu farklı tatlarla harmanlarken damak zevkinize uyarlayabilirsiniz. Jelibonun içerisine aroma katmak isteyen kişilerin bunu dondurma sürecine geçmeden önce yapması gerekmektedir. Jelibonun içerisindeki sıvının aroma olması halinde tam sıvı noktasına getirilmesi son derece önemlidir.

Herhangi bir meyveni jelibon haline getirmeden önce tamamen bir çekme makinesi ile sıvı hale geçirmeniz gerekmektedir. Bu sayede hem jelibonlarınızın daha iyi bir tada sahip olmasını sağlayabilir hem de şekillerinde önemli değişiklikler elde edebilirsiniz. Ortalama birkaç dakika içerisinde sonuçlandırabileceğiniz jelibon yapımları oldukça basit olmasıyla bilinen ve düşük maliyetle elde edilen bir gıdadır.

Jelibon nasıl yapılır yazımızı beğendiyseniz diğer yazılarımızdan Genel kategorisini inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir