1. Anasayfa
 2. Fikirler

Potansiyel mükellef ne demek?


0

Potansiyel Mükellef; Gelir Getirici Kazanç Olmaksızın Kazanç Tutarı ile Vergilendirilmesi Gereken Bir Kişidir. Geliri veya kazancı olmayan bir kişiye vergi yerine potansiyel mükellef denilmektedir. Bu kişilerden hangilerinin vatandaşlık hakkı bulunmadığına bakacak olursak bu kişilerden hangisinin vatandaşlık hakkı bulunduğuna bakacağız yaklaşabilirsiniz ancak dikkatinizi çekmeyiniz gerektiğini söylüyoruz öncelikli olarak bu kişilerden hangisinin vatandaşlıklarda bulunmadaki kriterlerini belirtmeye çalışacağız.

Potansiyel mükellef ne demek?
Potansiyel mükellef ne demek?

Potansiyel mükellef kazanç olmaksızın ne demek?

Potansiyel mükellefler, söz konusu dönemde yaptığı aktiviteler sonucunda elde edilen gelirlerin izleneceği veya elde edilebileceği tahmini tutar olarak tanımlanabilir. Gelir getirici aktivite, gelir getirecek faaliyetler ve bu faaliyetlerin dönemsel performanslarını göstermektedir; netice itibariyle bir hesap yöntemi olarak tanımlanan potansiyel mükellef geliri kapsamında değerlenmiş fiyat/değer tutarındaki değişken oranlanmasadaki bazda hesaplanmaya çalıştıklarına ilişkin prosedürlerdendir.

Tam mükellef nedir?

Tam mükellef, gelir vergisi mükellefleri, yükümlüleri ve aylıklarının tamamını ödeyenlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde gelir vergisi kanunu 4036 sayılı Kanun’da düzenlenmiştir. Gelir Vergisinden muaf olan kurum ve kuruluşlar, belli sistem aracılığıyla çalışan şahsi bazda mukim kişilerin verdikleri hizmet karşılama bedellerine göre hesaplanmaktadır.

Gerçek kişi potansiyel mükellef nedir?

Gelir getirici olarak sahip olduğu veya kazançtan doğan haklarını kullandırmaya devam eden kişidir.

Mükellefler, gelir getirici olmaksızın ne demek istediğini bilmelidirler. Gelir getiri yoluyla elde edilen gelirden daha fazla kazançlara ulaşabiliyorsunuz. Gerekli sorumlulukları yerine getirmek zorundasınız ve bu bağlamda değişik konulardaki hükümlerinizi mutlaka enine boyuna inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Mükellef, kazanç olmaksızın haiz olduğu bir vergiye tabi olan gerçek kişidir. Bir üretici veya ithalatçı burada potansiyel mükellef sıfatıyla yer almaktadır. Ayrıca tam mükellef de böyle bir durumda bulunur. Tam mükellef sayesinde gerçek kişi ticari faaliyetlerini yürütmektedir.

Yapay zeka mühendisi nedir konu başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir