1. Anasayfa
 2. Genel

Tatilde Ödev Vermek Yasak Mı?


0

Tatilde ödev vermek yasak mı diye bir kanun yok, fakat tatilde öğrencilerin ödev değil, kendilerine vakit ayırmaları daha çok tercih edilir. Bu öğrencinin kaçıncı sınıfta olduğuna veya hangi okula gittiğine de bağlı olabilir, fakat genellikle tatil zamanı öğrenciye ödev verilmez. Bazı öğrenciler kendi istekleri doğrultusunda tatil zamanı derslerine çalışabilir.

 Tatilde Ödev Vermek Yasak mı? Tatilde Neden Bazı Okullar Ödev Verir?

Tatilde Ödev Vermek Yasak Mı
Tatilde Ödev Vermek Yasak Mı

 Bazı okullar tatil döneminde de öğrencilere ödev verebiliyor. Bunun sebebi ise bazı okullar daha çok pratiğe dayalı dersler verdiğinden, öğrencilerin tatil günlerinde de yapabilecekleri ödevler verirler. Bunun dışında bazı okullar ya da örneğin üniversiteler daha çok uygulamalı fakültelerden oluştuğundan, tatilde öğrencilerin yapabileceği ödevler veya eğlenceli projeler verilebilmektedir.

 Tatilde Ödev Verilmemenin Nedeni

 Birçok okul ise tatil zamanında çocuklara veya öğrencilere ödev vermez, çünkü bu tür okullar, tatilde çocukların kendilerine ve ailelerine zaman ayırmaları gerektiğine inanırlar. Sonuçta her şey ders ve ödevlerden ibaret değil. Öğrencilerin mutlaka kendileri için de zaman ayırmaları gerekiyor. Gerek kitap okuyabilirler, gerek sanatla uğraşabilirler veya tatile gidebilir, spor yapabilir ve daha nice farklı şekillerde zamanlarını verimli bir şekilde kullanabilirler.

 Tatilde Öğrencinin Dersten Uzak Kalması Önemlidir

 Tatil her okulda verilir ve bu dönemde öğrencilerin derslerden uzak kalması önemlidir. Malum insanlar sonuçta robot değil ve ruhunun ve psikolojisinin, beyninin ara vermesi gerekir. Aksi takdirde öğrencinin de psikolojisi ve ruhu iflas eder. Bunun olmaması için tatil şart ve tatilde derslerle ilgili herhangi bir şey yapmaması da ayrıca şarttır. Öğrencinin sadece kendisine değil, aklına ve beynine tatil vermesi de önemlidir.

 Ödev Veren Okullar, Tatil Döneminde Ne Tür Ödevler Verebilir?

 Çoğu okul tatil zamanı ödev vermez, fakat ödev veren okullar, örneğin öğrencilerin aileleri ile beraber yapabileceği bir ödev verebilir ya da örneğin kitap okuma veya verilecekse eğlenceli ödevler verilebilir. Her ne kadar ödevden not alacak olsa bile, ödevi eğlenerek yapacağı için, kendisini okulda veya dersteymiş gibi hissetmeyecektir. Küçük çocuklara verilen ödevler arasında örneğin tatil için gittikleri yerde bol bol fotoğraf çekmesini isteyebilir.

 Tatil Zamanı, Ders Zamanı Değildir

 Tatil dönemi sadece öğrenciler için değil, yetişkinler ve öğretmenler için de çok önemlidir. Her insanın tatile ihtiyacı olur. Her şey çalışmak veya derslerle bitmiyor. Öğrenci olduğunuzda tatil günlerini iple çektiğiniz günleri hatırlıyor musunuz, işte hangi dönem olursa olsun, her öğrenci tatil gününü iple çeker. Öğrenci için yaşayabileceği değişim, tatildir.

 Tatilde ödev vermek yasak değildir, fakat tatil döneminde öğrencilerin ve dahi öğretmenler için önemli olan tatil yapmaları, yani okula ve okulla ilgili her şeye ara vermeleridir. Böylece yeniden okula döndüklerinde, her şey daha kolay ve rahat algılanabilecek hale gelecektir ve öğrenci derslerinde daha verimli olabilecektir.

İlginizi çekecek diğer konumuz olan Çocuğun ders çalışması nasıl desteklenir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir