1. Anasayfa
 2. Genel

Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?


0

Adli sicil kaydı nereden alınır? Adli sicil kaydı almak istiyorsanız bulunduğunuz ilçede bulunan adliyeye gidip kısa zaman içerisinde alabilirsiniz. Aynı zamanda e devlet üzerinden de adli sicil kaydı alınabilmektedir. E-devlet üzerinden adli sicil kaydı almak istiyorsanız e-devlet şifreniz ile ve aynı zamanda kimlik numaranız ile siteye giriş sağlayabilirsiniz ve sicil kaydı bulunan seçmeyi tıklayabilirsiniz. Adli sicil kaydı sorgulama sekmesine tıkladıktan sonra devam et butonu göreceksiniz ve bu butona tıkladıktan sonra ise adli sicil kaydına ulaşım sağlayacaksınız. 

Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?
Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?
Adli Sicil Kaydı Nedir?

Adli Sicil Kaydı Nedir? Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

 Adli sicil kaydı mahkeme kararı kapsamında kesinleşmiş olan cezalara verilen bir isimdir. Yani devlet kaydında bir vatandaşın suçu bulunuyor ise bu kayda işlemiş demektir. Bu olayın bir diğer ismi de sabıka kaydıdır.

 Adli Sicil Kaydında Hangi Suçlar Çıkar?

Adli sicil kaydına giriş sağlanan olduğunda pek çok suç çıkmaktadır. Peki adli sicil kaydında hangi suçlar çıkar

 • Sürücü belgesi ile ilgili  karar
 • Seçenek yaptırımlar
 • Adli para cezaları
 • Ertelenmiş olan hapis cezaları
 • Kesin tanısı konulmuş olan mahkumiyet kararları 

Adli Sicil Kaydı Nasıl Silinir

Birçok tür cezaya bağlı olarak devletin kaydına adli sicil kaydı girilir. Peki, adli sicil kaydı nasıl silinir? Adli sicil kaydının silinebilmesi için genellikle kişinin şikayetten vazgeçmesi gerekmektedir. Ya da bu kişinin vefat etmesi üzerine adli sicil kaydı silinmektedir. Fakat bunun içinde kişilerin istatistik genel müdürlüğüne giderek adli sicil kaydının sildirmek istediklerini belirtmeleri gerekmektedir. Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Adli Sicil Kaydının Silinmesi Ne Kadar Sürer?

 Adli sicil kaydı kişinin kayıtlarına birçok sebebe bağlı olarak işlenmektedir. Peki, adli sicil kaydının silinmesi ne kadar sürer? Bir kişi adli sicil kaydını sildirmek için başvuruda bulunursa ya da karşı taraf şikâyetinden vazgeçerse genel olarak 2 ay içerisinde adli sicil kaydı silinecektir. 

Adli Sicil Kaydı Olan İşe Girebilir mi?

 Adli sicil kaydı kişinin devlet kapsamında olan kayıtlarına işlemektedir. Peki, adli sicil kaydı olan işe girebilir mi? Adli sicil kaydı olan kişiler genel olarak devlet kurumlarında işe başlayamazlar ve özel kurumlarda işe başlamaktadırlar. Devlet kurumlarında ise işe başlamak için öncelikle adli sicil kaydının silinmesi gerekmektedir. Adli sicil kaydının  sildirilmesi için ise kişinin şikâyetinden vazgeçmesi ve aynı zamanda pişman olması gerekmektedir. Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Adliyeden Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

 Eğer sabıka kaydınız bulunuyor ise bunun için mutlaka adliyeye giriş sağlamanız gerekmektedir. Peki, adliyeden adli sicil kaydı nasıl alınır? Sabıka kaybı büroları mevcuttur ve bu bürolara giderek sicil kaydını alabilmek için size verilen dilekçeyi eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi doldurduktan sonra adli sicil kaydını alabilirsiniz.

Mühendislik Dalları ve Maaşları konu başlıklı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir